5 zasad wydawania pieniędzy, czyli skuteczne oszczędzanie

Chyba każdy z nas chciałby znaleźć niezawodny sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy, które nie będzie wiązało się z ciągłymi wyrzeczeniami i odkładaniem na czarną godzinę każdej złotówki. Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście! Wystarczy tylko poznać sprawdzone metody oszczędzania i racjonalnego wydawania pieniędzy.

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia, zbudować „finansowe koło ratunkowe”, które przyda Ci się w momencie wystąpienia niespodziewanych wydatków i rozpocząć odkładanie pieniędzy na przyszłość, wciel w życie poniższe zasady. Nie są one szczególnie wymagające ani trudne do zrealizowania. Wręcz przeciwnie- to raczej zasady małych kroczków, które, wprowadzone do codzienności całkowicie zmieniają spojrzenie na pieniądze i sposób ich wydawania.

Pamiętaj, że pieniądze zarabia się znacznie dłużej, niż wydaje

Proces zdobywania pieniędzy bywa żmudny i długotrwały. Każdy, kto rozpoczął pracę zarobkową wie, że aby otrzymać wypłatę, wcześniej należy poświęcić cały miesiąc  na ciężką pracą. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wydawania pieniędzy. Zakupy są przyjemne, a możliwość nabywania nowych dóbr dla wielu osób jest odzwierciedleniem statusu majątkowego. Niestety, jest to błędne przekonanie. Takie zachowanie może doprowadzić jedynie do popularnego przeciekania pieniędzy przez palce. Aby temu zapobiec, trzeba nauczyć się świadomego wydawania pieniędzy. Bardzo przydatny jest przy tym dobrze skonstruowany budżet domowy, który pomaga okiełznać własne finanse i określić nadwyżkę, którą możemy odłożyć na konkretny cel, albo przeznaczyć na małe przyjemności.

Nie marnuj pieniędzy tylko dlatego, że je masz

Szanuj je, ponieważ musiałeś ciężko pracować, żeby je zarobić. A przed dokonaniem zakupów, dokładnie porównuj ceny, chociażby za pomocą porównywarki internetowej, ponieważ różnice bywają naprawdę bardzo duże!

Nie oszczędzaj na jakości

Zapamiętaj zasadę, że co tanie, to drogie. Jeżeli zastanawiasz się, jak zaoszczędzić w domu, to na pewno kupowanie najtańszych produktów kiepskiej jakości nie jest dobrym pomysłem. Dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i środków kosmetycznych, czy ubrań

Znajdź cel, na który chcesz odkładać pieniądze

W ten sposób dużo łatwiej będzie Ci się zmotywować i wcielić w życie plan długoterminowego oszczędzania. Marzysz o egzotycznych wakacjach, nowym samochodzie lub własnym mieszkaniu? Pamiętaj, że spełnienie każdego, nawet największego marzenia zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku. Jeżeli chcesz, żeby kiedyś było Cię na coś stać, musisz zacząć odkładać pieniądze już dziś.

Kontroluj inflację codziennych wydatków

Zazwyczaj, wraz ze wzrostem dochodów zwiększa się nasza chęć wydawania pieniędzy na własne potrzeby i przyjemności. Oczywiście, podnoszenie standardu życia codziennego i spełnianie własnych pragnień jest pozytywnym zjawiskiem, trzeba jednak pamiętać, aby nie stracić umiaru. W mądrym zarządzaniu pieniędzmi nie chodzi o to, by wydawać ich jak najmniej, lecz o to, by mieć je pod stałą kontrolą i ilością wydatków nie przekraczać zarobków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *