Ile kosztuje pracownik zarabiający najniższą krajową?

Polska nie jest krajem, w którym łatwo jest prowadzić firmę, zwłaszcza zatrudniającą pracowników. Szereg wysokich opłat, podatków i innych kosztów znacznie utrudnia rozwój i zwykłe funkcjonowanie, szczególnie w przypadku małych i średnich podmiotów. Największym kosztem, na jaki narażony jest właściciel takiej firmy jest oczywiście pracownik, przy czym jego wynagrodzenie stanowi zaledwie 60% wydatków, jakie pracodawca musi ponieść na ten cel.

Koszty utrzymania pracownika w 2018 roku

Od 1 stycznia wynagrodzenie minimalne wynosi 2100 zł brutto. Z tej kwoty pracownik otrzymuje na rękę 1530 zł, resztę stanowią składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Pozostała suma to kwota, którą pracodawca odprowadza w imieniu pracownika na poczet wspomnianych składek, więc dla niego koszt stanowi brutto, czyli 2100 zł.

Te potrącenia obejmują składki emerytalne i rentowe, chorobowe, zdrowotne oraz wypadkowe, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, razem 451 zł.

To jednak nie koniec kosztów utrzymania pracownika, bo właściciel firmy musi wyłożyć kolejne pieniądze z tego samego tytułu. Oto kwoty, które musi zapłacić na poszczególne składki w przypadku wynagrodzenia minimalnego:

  •         emerytalna – 9,76 proc., a więc 2 100 zł x 9,76 proc. = 204,96 zł,
  •         rentowa – 6,5 proc., a więc 2 100 zł x 6,50 proc. = 136,50 zł,
  •         wypadkowa – 1,8 proc., a więc 2 100 zł x 1,80 proc. = 37,80 zł
  •         na Fundusz Pracy – 2,45 proc., a więc 2 100 zł x 2,45 proc. = 51,45 zł,
  •         na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10 proc., a więc 2 100 zł x 0,10 proc. = 2,10 zł.

Razem te dodatkowe koszty utrzymania pracownika w 2018 roku wynoszą 432,81 zł. Wynika z tego, że pracownik zarabiający najniższą krajową kosztuje pracodawcę 2532,81 zł, o 120,61 zł więcej niż w roku poprzednim. Z grubsza rzecz ujmując, jeśli pracujemy za najniższe dopuszczalne prawem wynagrodzenie, to dostajemy 1530 zł na rękę, ale dla pracodawcy stanowimy koszt powiększony o mniej więcej 1000 zł.

Czasami pracodawca może liczyć na niższe zobowiązania względem ZUS-u, ponieważ przepisy przewidują pewnego rodzaju zwolnienia.

  •         Składka na FGŚP nie obowiązuje w przypadku zatrudniania niektórych członków rodziny. W tym katalogu jest żona lub mąż, dzieci wspólne lub któregoś z małżonków, rodzice, macocha i ojczym, rodzeństwo, wnuki, dziadkowie, zięć i synowa, a także bratowa, szwagier i szwagierka. Jednakże zatrudniany rodziny przysparza niewielkich oszczędności, ta ulga wynosi zaledwie 2,10 zł za osobę na miesiąc.
  •         Składek na FGŚP i FP nie trzeba także płacić osobie, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym (przez kolejne 36 miesięcy), pracownikowi po 55 roku życia (kobiety) lub 60 roku życia (mężczyźni) oraz w przypadku, kiedy pracownik który przez minimum 30 dni przed zatrudnieniem był zarejestrowany w PUP (warunek: ukończone 50 lat). To zwolnienie daje oszczędność z tytułu kosztów utrzymania pracownika na poziomie 53,55 zł za osobę na miesiąc.

Na tym koniec z ulgami i trzeba przyznać, że nie są imponujące. Nic dziwnego, że pracodawcy niechętnie oferują wyższe zarobki. Im wyższa pensja, tym wyższe też są koszty utrzymania pracownika. Dlatego też małe i średnie firmy, a ostatnio nawet pracodawcy ze sfery budżetowej, proponują potencjalnym pracownikom wynagrodzenie w postaci 2100 zł brutto lub niewiele większą.  

 

Problem w tym, że podwyżki cen i chęć życia na odpowiednim poziomie, sprawiają, że Polacy coraz częściej odmawiają podejmowania pracy za takie pieniądze. Szukają lepszych ofert lub wyjeżdżają za granicę, przez co w wielu firmach pojawiają się spore niedobory kadrowe. Pracodawcy próbują zachęcać do podjęcia pracy dodatkowymi bonusami, które nie są obciążone składkami, natomiast rząd zdaje się nie zauważać problemu i żadnych obniżek w składkach nie planuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *