Jak działa trader? Czy to praca dla każdego?

Odkąd wszechobecna wirtualna globalizacja wdarła się do naszego życia, świat nabrał o wiele większego rozpędu. Internet dał ludzkości całą masę nowych możliwości, w tym także zawodowych. Trudno zliczyć sposoby, dzięki którym można zarabiać w sieci, ale to nie koniec. Jest też cała masa zawodów, które mają jak najbardziej stacjonarną formę, ale bez dostępu do internetu nie mogłyby istnieć. Jednym z takich zawodów jest trader.

Kim jest trader?

Można powiedzieć, że to taki współczesny makler, tylko w bardziej dynamicznym i bardziej wirtualnym wydaniu. Również obraca aktywami i instrumentami finansowymi na zlecenie klienta, jednak ma zdecydowanie lepsze narzędzia i zdecydowanie większą decyzyjność.

Szybkość tradera polega na tym, że pracuje on zgodnie z rytmem obecnego rynku, który jest bardzo dynamiczny. Dziś wahania kursów np. akcji zmieniają się w tempie błyskawicznym, dlatego też trader zazwyczaj przeprowadza inwestycje krótkoterminowe. Zwykle trwają kilka sekund lub minut, większość z nich zamyka się w jednym dniu roboczym, a niewielki odsetek trwa najwyżej kilka dni. Osoby specjalizujące się w kilkudniowych transakcjach to swing traderzy, natomiast odmiana extra dynamiczna tego zawodu to day trader, który zawsze otwiera i zamyka inwestycje tego samego dnia.

Trader może pracować na własny rachunek i inwestować własne oszczędności, ale sporo firm zwyczajnie wynajmuje lub zatrudnia na wyłączność takich fachowców. Są potrzebni do tego, żeby zajmować się inwestowaniem nadwyżek finansowych firmy, które nie powinny leżeć bezczynnie i tym samym tracić na wartości. Warunki pracy to po prostu siedzenie w biurze przy komputerze, ale konieczny jest tu sprzęt wysokiej jakości, bardzo szybki internet oraz specjalistyczne oprogramowanie. To narzędzia, które pozwalają traderowi na błyskawiczne inwestycje, zawsze kiedy pojawia się dobra okazja.

Jak zostać traderem?

To zawód, który teoretycznie nie ma szczególnych wytycznych dotyczących kwalifikacji, ale z pewnością pomocne są wszelkie szkoły i uczelnie o profilu ekonomicznym. Warto też stale pogłębiać swoją wiedzę o finansach, aby móc trafnie analizować walory znajdujące się na rynku. Do tego konieczna jest umiejętność naprawdę sprawnej obsługi komputera i internetu oraz znajomość języka angielskiego.

Niemniej ważne od podwalin wiedzy są cechy charakteru. Trader musi mieć zdolność analitycznego myślenia i oraz wysoko rozwiniętą decyzyjność. Powinien być też odporny na stres, aby podejmować trafne decyzje bez paniki i z „zimną głową”. To praca dla osób, które nie boją się wyważonego ryzyka i są w stanie odpowiadać za swoje decyzje. Trzeba pamiętać, że trader odpowiada za inwestycje firmy, niekiedy na bardzo duże sumy i jest z tego rozliczany. Podobny mechanizm działa w przypadku tradera działającego na własny rachunek, błędne decyzje mogą pozbawić go całkowicie zaplecza finansowego.

W zawodzie tradera w zasadzie obowiązuje normowany czas pracy, ale prawda jest taka, że śledzenie rynku, analizowanie sytuacji ekonomicznej w kraju i na świecie oraz prognozowanie kolejnych ruchów na wybranych aktywach nie może zamykać się w normalnej dniówce. To także praca na bardzo wysokich obrotach, dlatego nawet najlepsi wytrzymują w niej zaledwie kilka lata. Pomimo tych niedogodności, zawód tradera staje się coraz bardziej popularny, głównie dlatego, że daje szansę na naprawdę wysokie zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *