Jak oszczędzać?

Oszczędności dają spokój ducha i dobry sen, pozwalają spełnić marzenia i zrealizować plany. I chociaż we wszelkich porównaniach europejskich zarobków wciąż znajdujemy się w końcowej części tabeli, coraz częściej udaje nam się odłożyć nieco funduszy. Oszczędzanie jest jednak procesem długotrwałym, wymagającym rzetelności i systematyczności. Wprowadzając do codziennego życia kilka prostych zasad, można się go nauczyć.

Po pierwsze: planuj miesięczny budżet

Psychologowie mawiają, że papier ma moc wiążącą. Nie bez powodu radzą, aby noworoczne postanowienia własnoręcznie zapisać – istnieje wtedy większa szansa, że ich dotrzymamy. Oszczędzanie najlepiej więc zacząć od zaplanowania domowego budżetu. Podlicz, ile co miesiąc przeznaczasz na rachunki, opłaty za mieszkanie, jedzenie, utrzymanie domu, dojazd do pracy, spłatę kredytu. Dodaj do tego sumę przeznaczoną na drobne przyjemności i kwotę, którą chciałbyś oszczędzić. Potraktuj oszczędzanie jak obowiązek i zaraz po otrzymaniu wypłaty odłóż zaplanowaną wcześniej sumę (najlepiej ustawić zlecenie stałe, które automatycznie przeleje określoną kwotę na konto oszczędnościowe).

Po drugie: stosuj triki

Niektórzy oszczędzają, odkładając do skarbonki wszystkie dwuzłotówki, jakie znajdą się w ich portfelu. Trik ten tak wchodzi w nawyk, że po pewnym czasie już nawet ich nie wydają. Inni korzystają z sezonowych przecen – opony zimowe kupują latem, letnie ubrania na jesień, a zimowe na wiosnę albo prezenty świąteczne i ozdobny choinkowe tuż po świętach. Przeceny sięgają wtedy nawet 50%. Jeśli często robisz internetowe zakupy, możesz odkładać „końcówki transakcji” (niektóre banki oferują już taką opcję automatycznie).

Po trzecie: oddziel zachcianki od potrzeb

Oczywiście nie chodzi o to, żeby żyć jak asceta i wegetować od pierwszego do pierwszego. Jednak mnóstwo rzeczy, które kupujemy, wcale nie jest nam potrzebnych. Sklepy kuszą promocjami, przecenami, okazjami dnia, ofertami przygotowanymi specjalnie dla Ciebie. Aby ustrzec się nadprogramowych zakupów, do marketu czy galerii chodź zawsze z listą. Wyeliminuj też niezdrowe nawyki. Kwotę, jaką przeznaczasz na papierosy, kolejną w tym tygodniu paczkę chipsów albo butelkę coli, wrzuć do skarbonki. Oszczędności można również poszukać w wydatkach na ogrzewanie czy wodę. Wystarczy przykręcić kaloryfer o dwa stopnie i wyłączyć wodę w kranie, kiedy szczotkujesz zęby. Drobnymi krokami odłożysz znaczną sumę, którą następnie możesz ulokować na długoterminowej lokacie albo zrealizować za jej pomocą swoje marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *