Kredyt odnawialny, debet na koncie, karta kredytowa – co wybrać?

Banki mają w ofercie kilka produktów, które zapewniają finansowanie dłużne dla klientów. w razie potrzeby skorzystania z dodatkowego gotówki, można się zdecydować na debet na koncie, limit na koncie czy kartę kredytową. Banki reklamują te oferty i chętnie sprzedają takie produkty. Na co się zdecydować? Czym się różni debet od kredytu odnawialnego czy karty kredytowej?

Karta kredytowa – warunki

Kartę kredytową otrzymuje się na rok, potem można ubiegać się o nową. Koszty związane z jej posiadaniem i wydaniem są naliczane przez bank. Nie są to wielkie opłaty. Karta kredytowa można płacić za zakupy w sklepie albo dokonywać przelewów online. Wydawanie środków z karty jest zatem dziecinnie proste. Kwota, jaką można otrzymać maksymalnie na karcie kredytowej zależy od warunków określanych przez bank oraz historii kredytowej klienta. Zazwyczaj są to kwoty w granicach kilku tysięcy złotych. Jak wyglądają odsetki na karcie kredytowej? Zazwyczaj jest dany okres bezodsetkowy, czyli czas na przykład 30 lub 60 dni w czasie których nie są naliczane odsetki od użytej kwoty z karty. Potem bank nalicza już odsetki, ale nie trzeba spłacać całej sumy zadłużenia od razu. Bank wymaga jedynie wpłacenia tzw. minimalnej kwoty spłaty, która wynosi standardowo 10% limitu przyznanego na karcie. Po spłaceniu minimalnej kwoty, można dalej korzystać z karty. Reszta niespłaconego zadłużenia będzie podlegała oprocentowaniu. Można spłacić pozostałe zadłużenie wraz z odsetkami w dowolnym terminie w dowolnej liczbie rat. Klient inicjuje spłatę karty, choć zdarza się też, że można ustawić automatyczną spłatę karty. Aby otrzymać kartę kredytową trzeba wypełnić wniosek w banku i podpisywać umowę. Bank może odmówić wydania karty, jeśli zdolność kredytowa klienta jest słaba. Aby otrzymać kartę trzeba mieć konto w banku.

Zalety karty kredytowej

Do głównych zalet karty kredytowej należą:
•           Wygoda w korzystaniu,
•           Dowolność w spłacie,
•           Okres bezodsetkowy,
•           Możliwość korzystania z karty po spłaceniu minimalnej kwoty spłaty,
•           Niskie opłaty stałe.

Kredyt odnawialny – warunki

Kredyt odnawialny to nie to samo, co kredyt gotówkowy. Inaczej kredyt odnawialny to limit na koncie. Aby uzyskać kredyt odnawialny, trzeba podpisać z bankiem umowę. Warunkiem jest posiadanie konta oraz dobra zdolność kredytowa. Limit kredytu odnawialnego jest bardzo wysoki. Niektóre banki udzielają nawet kilkuset tysięcy złotych. Po spłacie sumy, środki znowu są dostępne do wykorzystania, zatem można wielokrotnie wykorzystywać limit na koncie. Standardowo limit na koncie wynosi kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Środki otrzymujemy na konto standardowe. Powiększają one nasze saldo. Możemy zatem dowolnie z nich korzystać, kiedy używamy konta. Przy wypłatach z bankomatu, przelewach online, płatności kartą przypisaną do konta itd. Limit na kredycie jest przyznawany na rok. Potem można go odnowić. Ile kosztuje korzystanie z limitu na koncie? Po roku użytkowania limitu, należy dokonać opłaty za korzystanie z kredytu odnawialnego w wysokości kilku procent od przyznanej sumy. Poza tym nie ma innych opłat. Jeśli nie korzysta się z limitu, to nie płaci się odsetek. Gdy zaś naruszy się środki dłużne, konieczne jest oddanie ich z odsetkami. Odsetki naliczane są albo od pierwszego dnia albo banki dają okres karencji, w czasie którego nie są naliczone karencji. Kwestia spłaty jest indywidualna, można oddać środki z odsetkami, kiedy się chce i w jakich ratach. Nie ma też minimalnej kwoty do spłaty jak przy karcie kredytowej, więc tutaj dowolność spłaty jest jeszcze większa. Spłata kredytu odnawialnego odbywa się automatycznie – ilekroć środki pojawiają się na koncie są od razu użyte do spłaty zadłużenia.

Kredyt odnawialny – zalety

Do zalet kredytu odnawialnego należą:
•           Wygoda w dostępie do środków dłużnych,
•           Dowolność spłaty, jeszcze większa niż przy karcie kredytowej,
•           Niskie opłaty stałe.

Debet na koncie

Często myli się go z limitem na koncie. Debet jednak nie wymaga podpisania umowy kredytowej. Jedyne, co trzeba zrobić, by go uzyskać, to złożyć dyspozycję do banku. Aby mieć dostęp do debetu, trzeba mieć konto w banku. Debet uzyskuje się na mniejsze kwoty niż limit na koncie lub karcie. Zwyczajowo debet ma limit 1000 złotych. Na spłatę debetu masz 30 dni, zatem o wiele krócej niż na uregulowanie należności wynikające z kredytu odnawialnego. Oczywiście spłata debetu wiąże się z odsetkami. Jeśli nie korzystamy z debetu, nie ponosimy żadnych opłat. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niespłacenia debetu w 30 dni, naliczone zostaną dość wysokie opłaty.
Zalety debetu na koncie
Debet na koncie wiąże się zaletami takimi jak:
•           Brak potrzeby podpisywania umowy kredytowej
•           Łatwa dostępność środków
•           Zerowe koszty przy niekorzystaniu z debetu
•           Niskie odsetki

Debet, limit czy karta: co wybrać?

Wszystko zależy do tego, jakie masz potrzeby. Gdy tylko czasem potrzebujesz dodatkowej gotówki w niewielkiej ilości, to wybierz debet. Wspomożesz się w trudnych chwilach małą sumą. Pamiętaj jednak, że na spłatę masz tylko 30 dni. Gdy wolisz dłuższy okres spłaty, to wybierz limit na koncie, tu możesz spłacać nawet cały rok w małych ratach. Trzeba być jednak przygotowanym na spore odsetki, jeśli przez dłuższą chwilę nie spłaci się zadłużenia. Lepiej zatem traktować limit na koncie jako pewne środki na czarną godzinę. W przypadku gdy mamy zamiar często korzystać z dłużnych środków, najlepsza będzie karta kredytowa. Można łatwo jej używać, a karencja 30 czy 60 dni pozwala na odroczenie spłaty z odsetkami. Można korzystać z limitu na karcie do woli, jeśli tylko spłaci się minimalna kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *