Kredyt w obcej walucie – wady i zalety

Chcesz wziąć kredyt gotówkowy lub hipoteczny i szukasz korzystnej oferty? Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest kredyt w złotówkach, czy w innej walucie? Wiele zależy od tego, jak wyglądają Twoje wydatki domowe i dotychczasowe zobowiązania oraz na co chcesz przeznaczyć pożyczone pieniądze. Znaczenie ma również miejsce pracy i  Twoje plany na przyszłość.

Problemy ze spłatą zobowiązań dużej grupy osób, która zaciągnęła  jakiś czas temu kredyty we frankach szwajcarskich stały się na tyle głośne, że wielu potencjalnym kredytobiorcom dały do myślenia, czy aby na pewno jest to rozwiązanie korzystne i bezpieczne.  Dlatego właśnie, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przyjrzeć się temu problemowi.

Czym różni się kredyt walutowy od złotówkowego?

Jaka jest różnica między kredytem zaciąganym w złotówkach, a innej walucie? Odpowiedz mogłaby się wydawać prosta- waluta spłaty. Jednak to nie wszystko. Różnią się one od siebie również oprocentowaniem, liczonym na podstawie referencyjnej stopy bazowej i marży.

Stopa procentowa dla kredytów udzielanych w złotówkach i obcej walucie jest inna. W przypadku polskich złotych pod uwagę brany jest WIBOR (stawka oprocentowania kredytu na polskim rynku), natomiast  w przypadku waluty obcej podstawą tą jest LIBOR lub EURIBOR. Z powodu wyliczania tych stawek na podstawie całkowicie różnych parametrów, możemy domyślać się, że otrzymane wynik będą inne, a tym samym zaistnieją spore różnice w oprocentowaniu tych kredytów.

W zależności od obecnej sytuacji gospodarczej na rynku polskim i międzynarodowym mogą być one wyższe lub niższe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że różnice w wysokości miesięcznej raty kredytu na kwotę 300tyś zł mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Taka niespodziewana różnica w wysokości zobowiązania może mieć negatywny wpływ na budżet domowy. Decydując się na kredyt w obcej walucie należy dobrze przemyśleć swoją decyzję, by później tego nie żałować.

Zmiana waluty

Większość banków oferuje swoim klientom możliwość przewalutowania kredytu 1 lub 2 razy w całym okresie jego spłaty. Wprawdzie wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, może jednak pomóc w sytuacji, gdy oprocentowanie bardzo się podniesie.

Dla kogo kredyt walutowy?

Mimo to, zdarzają się sytuacje, w których kredyt w obcej walucie staje się najlepszym rozwiązaniem. Dzieje się tak wtedy, gdy pracujemy w firmie międzynarodowej i nasze wynagrodzenie wypłacane jest np. w euro lub, gdy planujemy w najbliższym czasie przeprowadzić się na stałe (albo na długi) okres za granicę. Kredyt walutowy jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które interesuje ulokowanie pieniędzy w nim z myślą o inwestowaniu. Na nagle spadającym kursie waluty,  a tym samym spadającym oprocentowaniu można dużo i szybko zarobić. Trzeba się jednak liczyć z tym, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem i równie szybko jak zyskać, można stracić zaoszczędzone pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *