Mieszkanie na kredyt czy z oszczędności- co się bardziej opłaci?

Wiele osób mieszkających kątem u rodziny albo wynajmujących mieszkanie marzy o własnych czterech kątach. Drogi do spełnienia tego marzenia są dwie. Pierwsza z nich, to kupno mieszkania na kredyt, druga skorzystanie na ten cel z oszczędności. Co jest bardziej opłacalne?

 

Zakup mieszkania stanowi jedną z poważniejszych życiowych inwestycji. Większość osób musi się na ten cel posiłkować pokaźnym kredytem. Co z resztą? Przeznaczają na nieruchomość oszczędności swojego życia. Każda z tych możliwości wiąże się ze sporymi wyrzeczeniami. Która z nich jest w rzeczywistości korzystniejsza?

Po pierwsze, mieszkanie na kredyt

Kredyt to dla wielu osób jedyna możliwość, by móc cieszyć się własnym mieszkaniem. Nie jest on jednak rozwiązaniem idealnym i posiada kilka istotnych wad.  Po pierwsze, hipoteka wymaga wkładu własnego. Ponadto, otrzymanie tego rodzaju kredytu wiąże się z rozbudowaną biurokracją i pochłania wiele czasu.

Potencjalny kredytobiorca musi okazać szereg dokumentów i zaświadczeń, móc pochwalić się odpowiednio wysokimi zarobkami, stażem pracy, dobrą historią w rejestrach takich, jak choćby BIK, wymieniać można długo. Spełnienie wszelkich wymogów banku nie jest proste, a ponadto szalenie czasochłonne.

Może się zdarzyć, że mimo starań bank odmówi nam kredytu. Załóżmy jednak, że go otrzymamy, co czeka nas później? Żmudne spłacanie rat w wysokości kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych przez następne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Każde działanie podporządkowane będzie myśli, że przecież posiadamy kredyt. Czy to nie za duże obciążenie nie tylko finansowe, ale też psychiczne na resztę życia?

Po drugie, mieszkanie z oszczędności

Czy kupno mieszkania za oszczędności jest korzystniejsze niż zaciąganie na ten cel zobowiązania kredytowego? To rozwiązanie jest warte rozważenia, ale również ma kilka istotnych wad. Jakich? Przede wszystkim inwestując wszystkie oszczędności w mieszkanie, pozbywamy się środków na tak zwaną ”czarną godzinę”.

Lokata, jeśli to na niej umieściliśmy nadwyżkę finansową, czy to, co zgromadziliśmy na koncie oszczędnościowym stanowi niejako zabezpieczenie na przyszłość. Wiadomo, że w życiu bywa różnie i warto mieć taki żelazny zapas oszczędności.

Co więc wybrać?

Kredyt i wykorzystanie oszczędności na cel mieszkaniowy mają zarówno zalety, jak i wady. Zaciągając kredyt, możemy ochronić oszczędności, natomiast sięgnięcie po nie sprawia, że można uniknąć zobowiązania bankowego, jednak wiąże się z utratą tego, co z niemałym wysiłkiem zaoszczędziliśmy. Która możliwość jest więc korzystniejsza? Nie da się tego jednoznacznie określić.

Każdy powinien wybrać możliwość, która biorąc pod uwagę jego styl życia, będzie dla niego wygodniejsza. Jeden będzie wolał zaciągnąć kredyt i sumienne spłacanie go nie będzie stanowiło dla niego wady takiego rozwiązania, natomiast drugi zupełnie sobie tego nie wyobraża i woli zainwestować oszczędności.

Warto mieć świadomość, że zarówno kredyt, jak również likwidacja oszczędności, czy to zgromadzonych na lokacie, czy gdziekolwiek indziej ma zarówno wady, jak i zalety. Wybierając każde z tych rozwiązań, coś się zyskuje, a coś traci. Są to jednak niedogodności akceptowalne, jeśli weźmiemy pod uwagę cel. Posiadanie własnego, wymarzonego mieszkania na pewno jest warte wszelkich poświęceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *