Robimy karierę podczas studiów – doświadczenie które się opłaca

Po ukończeniu szkoły średniej nadchodzi czas, kiedy trzeba podjąć jakieś decyzje. Jedni idą po prostu do pracy, a inni na studia. I można powiedzieć, że ta druga opcja jest trudniejsza. Jeśli ktoś nie zamierza studiować, to może podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin i samodzielnie się utrzymywać. Ma do dyspozycji odpowiednią ilość czasu, czego o studencie powiedzieć nie można. Wiele zależy od wybranych studiów, tego czy są w trybie zaocznym, wieczorowym czy dziennym, ale tak czy inaczej pozostaje mniej czasu na pracę, a tym samym mniejsze możliwości zarobkowe. Idealnie jest, kiedy przez te kilka lat mogą pomagać rodzice, ale nie każdy ma takie szczęście.

Jak pracować i studiować jednocześnie?

Można powiedzieć, że studenci zaoczni mają nieco łatwiejsze zadanie, ponieważ mogą podjąć każdą pracę, która wymaga dyspozycyjności w dni robocze w normowanych godzinach, np. 7-15. Nie mogą pracować natomiast w systemie zmianowym i w miejscach, gdzie wymaga się pracy w weekendy, np. w gastronomii.

Studenci dzienni mają zdecydowanie odwrotny problem, ponieważ nie mogą podjąć pracy na pełny etat o stałych godzinach w dni robocze. Mogą za to pracować popołudniami i w weekendy.

Tyle teorii, a teraz praktyka. Te ograniczenia można nieco obejść i złagodzić, wystarczy tylko chcieć. Obecnie jest sporo pracodawców, którzy dopuszczają elastyczny czas pracy i już w ogłoszeniach wyrażają chęć przyjęcia do pracy właśnie studentów. W takich przypadkach grafik jest ustalany na bieżąco i można pogodzić pracę nawet ze studiami dziennymi. Inna możliwość to prace dorywcze, jak korepetycje, udzielanie lekcji języka, sprzątanie biur itd. To wszystko oczywiście nie są kokosowe zarobki, ale na razie mówimy tu o podstawowym utrzymaniu.

Dodatkowa opcja to praca zdalna, którą wybiera coraz więcej studentów. To m.in. tworzenie i administrowanie stron internetowych, pisanie tekstów na zlecenie, przeprowadzanie ankiet, handel w sieci itd. Nie powstają wtedy koszty dojazdów, a czas pracy można sobie regulować zgodnie z rozkładem zajęć.

Zalety pracy podczas studiów

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że łatwo się mówi, ale w gruncie rzeczy niełatwo jest pogodzić studia z pracą, bo poza dopasowaniem dwóch grafików godzinowych studenci muszą mieć jeszcze czas na naukę i odpoczynek. Jednak kiedy życie pisze taki scenariusz to warto podejść do sprawy pozytywnie i dostrzec w tym korzyści dla siebie.

A praca podczas studiów ma swoje zalety i to nie tylko te wymierne w postaci pieniędzy na utrzymanie:

  • Zdobywanie doświadczenia zawodowego. Ten zysk powstaje, jeśli student podejmuje pracę w temacie swoich studiów. To nie są częste sytuacje, ale jeśli już się uda to powstaje już potencjał zawodowy i mocna pozycja do wpisania w CV.
  • Większa wartość na rynku pracy. Nawet w przypadkach, kiedy praca nie ma nic wspólnego z profilem studiów, stanowi wartość dodaną dla potencjału zawodowego. Przyszły pracodawca zawsze spojrzy przychylnym okiem na taką osobę. Praca podczas studiów to dowód na jej pracowitość i ambicję.

Hart ducha. To zupełnie niewymierna korzyść, ale jakże potem przydatna w dalszym życiu. W ten sposób buduje się siłę charakteru, pewność siebie, poczucie własnej wartości i wytrzymałość na trud.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *