Szkolna wyprawka 2018 – ile rodzice wydadzą na przybory szkolne i podręczniki? I na jakie wsparcie finansowe od państwa mogą liczyć?

Wrzesień dla rodziców, których dzieci objęte są obowiązkiem szkolnym, jest niezwykle trudnym okresem pod względem finansowym. Szkolna wyprawka na jedno dziecko generuje średnio wydatki w granicach 900 zł. Jest to wysoka kwota, która w przypadku wielodzietnych rodzin porządnie nadwyręża domowy budżet. Co wchodzi w zakres wyprawki i czy można na czymś zaoszczędzić?

Nauka w szkole podstawowej jest obowiązkiem. Po likwidacji gimnazjów i powrocie do ośmioklasowej szkoły podstawowej rodzice stanęli przed koniecznością kupowania nowych podręczników. Ich koszt stanowi lwią część wszystkich wydatków związanych z dziecięcą edukacją.

Na szczęście rząd postanowił wesprzeć rodziny pod tym względem i podręczniki dla pierwszoklasistów, czwartoklasistów i siódmoklasistów są finansowane przez państwo. Pozostali uczniowie mogą w razie możliwości korzystać z używanych podręczników odkupionych od starszych kolegów, co pozwala uzyskać oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych. A to nie koniec pomocy finansowej dla rodziców przygotowujących swoje dzieci do roku szkolnego.

Program „Dobry start”, czyli 300 plus na wyprawkę dla każdego dziecka!

W roku szkolnym 2018/2019 rodzice dzieci uczących się, które mają nie więcej niż 20 lat, mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup szkolnej wyprawki. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje wszystkim dzieciom, które rozpoczęły edukację szkolną. Wnioski, podobnie jak te o 500 plus, można składać od 1 lipca za pośrednictwem internetu (na stronie MPiPS – https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/). Natomiast od 1 sierpnia istnieje możliwość dostarczania wniosków do stacjonarnych, samorządowych jednostek terytorialnych, które gminy wyznaczyły do tego celu.

Kwota 300 zł przysługuje na każde dziecko. Nie jest to może zbyt wiele, jeśli weźmiemy pod uwagę to, ile kosztują wszystkie szkolne akcesoria, jednak w przypadku posiadania większej liczby dzieci stanowi to jakieś obciążenie dla domowego budżetu. Dlaczego koszty wyprawki są takie duże i co powinno się w niej znaleźć?

Szkolna wyprawka, co musi się w niej znaleźć?

Obok książek, najważniejszymi akcesoriami, niezbędnymi do szkolnej edukacji są zeszyty i przybory piśmiennicze, takie jak długopisy, kolorowe zakreślacze i ołówki oraz piórnik. Zakup kilkunastu zeszytów może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości artykuły wybierzemy.

Wybór długopisów również jest ważny. Warto tutaj postawić na produkty z górnej półki, które wpływają na jakość użytkowania. Konieczność pisania za pomocą słabej jakości długopisów jest nie tylko męcząca dla dziecka, ale również może wpływać na czytelność notatek. Co jeszcze znajduje się w szkolnej wyprawce?

Plecak – dobry tornister, powinien być dopasowany do dziecka oraz jego potrzeb. Ważne, aby był wygodny i nie przeciążał zbytnio kręgosłupa. Trzeba zadbać również o to, żeby pomieścił wszystkie rzeczy, jakie nasza pociecha będzie musiała codziennie zabierać do szkoły.

Obuwie zamienne – w szkołach z reguły obowiązkowo wymaga się zmieniania obuwia na takie, które jest przeznaczone do chodzenia jedynie po terenie szkoły. Najczęściej są to tenisówki lub halówki.

Strój gimnastyczny – dzieci uczęszczające na zajęcia z wychowania fizycznego (W-f) muszą posiadać odpowiednie do tego ubranie. Najczęściej są to spodenki lub spodnie dresowe oraz koszulka.

Mundurek szkolny – niektóre szkoły wymagają od uczniów chodzenia w mundurkach szkolnych, które należy zakupić. Często są to przynajmniej dwa komplety odzieży.

Akcesoria techniczne i matematyczne – cyrkiel, linijki, ekierki, kątomierze, gumka czy temperówka to również niezbędne wyposażenie dla każdego ucznia. Z reguły akcesoria te są przez dzieci notorycznie gubione i często trzeba je kupować praktycznie każdego roku.

Artykuły plastyczne i techniczne – blok techniczny oraz blok rysunkowy, a także papier kolorowy, farby, pędzelki, kredki, flamastry, nożyczki i kleje to także rzeczy, bez których nie obejdzie się żaden uczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *