Zakupy w sieci – o czym warto pamiętać, by były bezpieczne i efektywne?

W Polsce działa około 20 tysięcy sklepów internetowych, a specjaliści prognozują, że ich liczba w kolejnych latach może wzrosnąć nawet do 30 tysięcy. Trudno się temu dziwić, skoro chętnych do zakupów w sieci także stale przybywa. Sklepy online dają nam dostęp do szerokiego wyboru produktów bez wychodzenia z domu, a dodatkowo oferują je często w dużo niższych cenach niż ich stacjonarne odpowiedniki. Kupowanie w sieci jest wygodne, ale warto wiedzieć co robić, by było naprawdę efektywne i przede wszystkim bezpieczne.

Mądre korzystanie z promocji

Niemal każdy sklep online stosuje jakieś promocje cenowe i sezonowe obniżki na wybrane produkty i właśnie z takich akcji warto jak najczęściej korzystać. Bardzo pomocne pod tym względem okazują się kody rabatowe dostępne w internecie, a także newslettery z informacjami o aktualnych promocjach otrzymywane bezpośrednio ze sklepów. Chcąc oszczędzić na zakupach, warto także korzystać z porównywarek cen, dzięki którym można upolować najkorzystniejsze okazje. Niektóre z nich są tak opłacalne, że aby z nich skorzystać, warto nawet wziąć pożyczkę. Najszybciej zaciągniemy ją oczywiście przez internet. Chwilówki online udzielane są wyłącznie na dowód osobisty i tylko na podstawie krótkiego formularza wypełnionego na stronie pożyczkodawcy. Jeżeli spełniamy warunki, pieniądze możemy mieć nawet w ciągu 15 minut na swoim koncie i natychmiast wykorzystać je na tanie zakupy w sieci.

Szukając okazji do tanich zakupów w internecie, warto jednak uważać na fałszywe e-sklepy. Zwykle proponują one bardzo atrakcyjne, często markowe produkty w skrajnie niskich cenach. Skuszeni taką niepowtarzalną okazją klienci zamawiają produkty i opłacają je z góry, jednak zamówionego towaru nigdy nie otrzymują. Niskie ceny są w porządku, jednak zbyt duża obniżka w stosunku do konkurencji powinna nas zaniepokoić i skłonić do bliższego przyjrzenia się sprzedawcy.

Bezpieczne płatności w internecie

Aktualnie najpopularniejszym sposobem zapłaty za zakupy w e-sklepach jest płatność przy pomocy systemu do szybkich przelewów lub z użyciem karty.

System szybkich przelewów polega na tym, że podczas składania zamówienia w e-sklepie musimy wybrać ikonkę swojego banku, której kliknięcie przekierowuje nas bezpośrednio do strony logowania do bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu wyświetla się już uzupełniony formularz przelewu z tytułu zamówienia, który wystarczy potwierdzić zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym banku (np. przy pomocy kodu SMS). Tak wykonana płatność jest od razu odnotowywana u sprzedawcy, który dzięki temu może niezwłocznie wysłać do nas zamówiony towar.

Przy tego rodzaju płatnościach istnieje niebezpieczeństwo, że złośliwe oprogramowanie przekieruje nas na stronę podszywającą się pod nasz bank. Wówczas przelew niestety nie trafi do sprzedawcy, lecz do oszustów. Z tego względu należy bardzo dokładnie sprawdzić stronę, na który zostaliśmy przekierowani i w razie wątpliwości zdecydować się na tradycyjny przelew lub płatność za probraniem.

Płatność kartą za zakupy wymaga z kolei wpisania podczas procesu składania zamówienia danych z karty, czyli najczęściej jej numeru, daty ważności i specjalnego kodu CVC/CVV. Ponieważ takie dane mogą pozyskać osoby postronne i nieuczciwe je wykorzystać na własny użytek, banki stosują dodatkowe zabezpieczenie transakcji w postaci kodów otrzymywanych SMS-em lub na specjalny token. Usługę tę pod nazwą 3D-Secure oferują czołowi dostawcy kart, czyli Visa i MasterCard. Warto z niej korzystać (czyli ją uaktywnić), by zabezpieczyć się przed użyciem danych z naszej karty przez oszustów.

Warto pamiętać, że operacje kartą są dodatkowo chronione przez bank dzięki usłudze chargeback. Jeżeli np. opłacony przy jej pomocy towar nie został dostarczony lub ktoś pobrał bezpodstawnie z karty środki, sytuację taką należy zgłosić do banku, który tę kartę wydał. Wówczas bank wszczyna odpowiednią procedurę, w wyniku której właściciel karty odzyskuje środki.

Najbezpieczniej jest oczywiście korzystać ze znanych sklepów internetowych, natomiast w przypadku pozostałych należy zachować czujność i ostrożność. Zawsze warto sprawdzić opinie na temat danego sklepu np. na forach internetowych, potwierdzić istnienie firmy w oficjalnych rejestrach przedsiębiorców, czy wreszcie wybierać wyłącznie sklepy stosujące na swojej stronie protokół SSL do szyfrowania transmisji danych. Pamiętajmy, że udane zakupy w sieci powinny być przede wszystkim bezpieczne, a dopiero potem tanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *